Kamila Kierzek Kamila Kierzek-Mechło,

Employee Advocacy strategią sukcesu firmy

Employee Advocacy to działania, w których pracownicy promują swoją organizację za pomocą własnych sieci społecznościowych i innych kanałów. Jest to często uznawane za autentyczną i zaufaną formę marketingu, ponieważ pracownicy są często widziani jako najbardziej wiarygodni ambasadorzy marki.

Employee Advocacy

Programy Employee Advocacy polegają na wykorzystaniu zaangażowania i wpływu pracowników w celu promowania i wzmocnienia marki. Właściwie wdrożony program rzecznictwa pracowników może przynieść wiele korzyści zarówno dla firmy, jak i dla jej pracowników. W dobie rosnącej konkurencji na rynku, coraz trudniej jest wyróżnić się w tłumie. Dlatego właśnie rzecznictwo pracowników staje się coraz bardziej popularną i skuteczną formą mówienia o firmie.

Znaczenie Employee Advocacy w wzmacnianiu marki

Employee Advocacy odgrywa istotną rolę w wzmacnianiu marki, ponieważ pracownicy są dla niej najważniejszymi ambasadorami. W przeciągu swojej kariery zawodowej, pracownik ma styczność z wieloma osobami z różnych dziedzin. Daje mu to możliwość szerzenia informacji o firmie, jej produktach i usługach. Zaufanie, jakim darzą go inni ludzie, sprawia, że jego opinie są uważane za bardziej wiarygodne niż tradycyjne reklamy. Z badań wynika, że ponad 90% konsumentów uważa rekomendacje znajomych i rodziny za najbardziej wiarygodne źródło informacji o produktach i usługach. Dlatego też pracownicy, którzy są lojalni wobec swojej firmy i aktywnie promują ją wśród swoich znajomych, mają ogromny wpływ na wizerunek marki. Wzmacniają jej pozycję na rynku i przyczyniają się do zwiększenia zaufania klientów.

Warto jednak przemyśleć zasadność programu Employee Advocacy, w przypadku, gdy pracownicy nie identyfikują się z wartościami firmy. Zanim rozważysz budowę programu EA zweryfikuj zadowolenie pracowników, np. poprzez badanie wewnętrzne. Osoby typowane do udziału w programie Employee Advocacy muszą czuć, że są częścią organizacji i że mają wsparcie współpracowników. Całość działań polega na autentyczności.

Korzyści płynące z udanego programu Employee Advocacy

Wprowadzenie program Employee Advocacy przynosi wiele korzyści. Jednak zanim firma zaobserwuje wartość, należy przejść wiele kroków przygotowawczych.

Dobrze zaplanowany i wprowadzony program Employee Advocacy zwiększa zaangażowanie i lojalność pracowników. Przekłada się to na wyższą produktywność i mniejszy poziom rotacji kadry. Po drugie, poprzez promowanie marki wśród swoich znajomych, pracownicy przyczyniają się do zwiększenia jej rozpoznawalności. Dzięki temu firmy pozyskują większą liczbę potencjalnych klientów. Po trzecie, EA może przyczynić się do zwiększenia efektywności działań marketingowych, ponieważ pracownicy działają jako wiarygodne źródła informacji dla swojego otoczenia.

Dzięki temu, firmy mogą osiągać lepsze rezultaty przy niższych kosztach. Program Employee Advocacy może pomóc w przyciąganiu nowych talentów do firmy. Dzieje się tak zwłaszcza jeśli pracownicy chwalą swoje miejsce pracy w mediach społecznościowych i na forach internetowych.

Kluczowe elementy skutecznego programu Employee Advocacy

Skuteczny program EA powinien opierać się na kilku kluczowych elementach.

Na początku należy zdefiniować cele, jakie firma chce osiągnąć dzięki temu programowi, np. zwiększenie rozpoznawalności marki, pozyskiwanie nowych klientów czy zbudowanie pozytywnego wizerunku firmy.

Drugim krokiem powinno być opracowanie odpowiednich planów działania, które pozwolą osiągnąć te cele. Działania te mogą obejmować np. szkolenia dla pracowników, zachęcanie do dzielenia się informacjami o firmie w mediach społecznościowych czy organizowanie specjalnych wydarzeń, na których pracownicy będą mogli promować markę.

Trzecią kwestią jest, by program Employee Advocacy był dostosowany do potrzeb i oczekiwań pracowników, co zwiększa szanse na jego powodzenie. Warto zatem przeprowadzić badania wewnętrzne, które pozwolą zrozumieć, jakie są motywacje pracowników, jakie mają umiejętności i jakie formy wsparcia są dla nich najbardziej atrakcyjne.

Po czwarte, należy śledzić efekty działań związanych z programem wsparcia pracowników i regularnie je monitorować oraz oceniać. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że program przynosi pozytywne efekty i przyczynia się do wzmocnienia marki.

Plan wdrażania skutecznego programu Employee Advocacy

Istnieje wiele taktyk, które można zastosować w celu wdrożenia skutecznego programu Employee Advocacy. Warto zacząć od przygotowania narzędzi i platformy, które pomogą pracownikom w łatwym i szybkim dzieleniu się informacjami o firmie. W tym celu można skorzystać z dostawców takich platform jak np. Sharbee lub zaplanować ją wewnątrz własnych struktur. Początkowo, gdy budżety na Employee Advocacy nie są wysokie, takie działania można rozpocząć np. poprzez wspólny dysk czy grupę w Social Media.

Mogą to być także aplikacje mobilne, platformy społecznościowe, wewnętrzne fora w intranecie czy newslettery.

Ważne jest również, aby zachęcać pracowników do aktywnego uczestnictwa w programie. Można to osiągnąć poprzez organizowanie szkoleń i warsztatów. Pomogą pracownikom w zdobyciu niezbędnych umiejętności, a także poprzez nagradzanie i wyróżnianie tych, którzy są najbardziej zaangażowani w program Employee Advocacy.

Warto także zwrócić uwagę na jakość i wartość informacji, które są przekazywane przez pracowników. Powinny one być nie tylko interesujące, ale także wiarygodne i zgodne z wartościami firmy. Dlatego warto zapewnić pracownikom dostęp do odpowiednich materiałów edukacyjnych i informacyjnych oraz zdefiniować ramy, w których powinni działać.

Mierzenie sukcesu programu Employee Advocacy

Mierzenie sukcesu programu Employee Advocacy jest niezbędne, aby móc ocenić, czy program przynosi pozytywne efekty i przyczynia się do wzmacniania marki. Istnieje wiele wskaźników, które można wykorzystać do oceny skuteczności programu, takich jak np. liczba nowych klientów pozyskanych dzięki pracownikom, liczba udostępnień i komentarzy pod postami pracowników na mediach społecznościowych czy poziom zaangażowania pracowników w program.

Ważne jednak, by pamiętać, że są to działania organiczne i efekty mogą być widoczne nawet po kilku miesiącach. Dlatego pierwsze miesiące można oceniać z innego punktu widzenia, np. indywidualne zaangażowanie pracowników, wzrost rozpoznawalności ich profili czy analiza ruchu ze źródeł jakimi są publikacje pracownicze.

Realne przykłady udanych programów Employee Advocacy

Istnieje wiele firm, które z powodzeniem wdrożyły programy Employee Advocacy i przyczyniły się do wzmacniania swojej marki. Jednym z przykładów jest firma IBM, która stworzyła specjalną platformę społecznościową, na której pracownicy mogą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami, a także promować markę.

Innym przykładem jest firma Microsoft, która zainwestowała w rozwój swojego programu rzecznictwa pracowników, oferując szkolenia, narzędzia i wsparcie dla pracowników chcących dzielić się informacjami o firmie. Dzięki temu udało się zwiększyć zainteresowanie marką Microsoft i przyciągnąć nowych klientów.

Wyzwania i pułapki programów Employee Advocacy

Chociaż programy EA przynoszą wiele korzyści, to mogą pojawić się również pewne wyzwania i pułapki. Jednym z największych wyzwań jest brak zaangażowania pracowników, którzy nie widzą korzyści dla siebie w uczestnictwie w programie. Innym problemem może być brak kontroli nad informacjami, które są przekazywane przez pracowników. Przez co może to doprowadzić do nieporozumień i konfliktów z klientami. Tu z pomocą przychodzi edukacja oraz pokazywanie dłuższej perspektywy opartej np. o case study innych firm.

Employee Advocacy to skuteczna taktyka marketingowa, która pozwala wzmocnić markę i zwiększyć zaangażowanie pracowników. Istnieje wiele różnych zastosowań, narzędzi i platform, które można wykorzystać w celu wdrożenia skutecznego programu rzecznictwa pracowników. Jednocześnie należy pamiętać o wyzwaniach i pułapkach, które mogą pojawić się w trakcie realizacji programu.

Aby program Employee Advocacy przyniósł pozytywne efekty, warto zwrócić uwagę na kluczowe elementy takiego programu, takie jak cele, plan i narzędzia, a także regularnie monitorować i oceniać efekty działań. Dzięki temu można mieć pewność, że program przyczyni się do wzmocnienia marki i zwiększenia zaangażowania. W tym wszystkim najważniejsi są jednak ludzi. To na nich oprzyj skuteczne działania, dbając by pracownicy czuli chęć promocji własnej firmy.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1; średnia: 5,00)

Przeczytaj również

 • prompty do ChatGPT

  Jak tworzyć efektywne prompty do ChatGPT?

  Prompty do ChatGPT mowy trend czy konieczność? Umiejętność skutecznego komunikowania się z narzędziami takimi jak ChatGPT wydaje się by banalna. Często jednak dostajemy od Klientów informacje, że nie dostają za dobrych odpowiedzi.

  Czytaj dalej
 • generatory tekstu AI

  3 najlepsze generatory tekstu AI do pisania artykułów

  Generatory tekstu AI stają się niezwykle wspierającym narzędziem dla twórców treści i marketerów w dostarczaniu wysokiej jakości materiałów. Niezależnie od tego, czy chodzi o tworzenie angażujących artykułów, optymizację treści pod kątem SEO, czy nawet generowanie kreatywnych pomysłów, generator tekstu AI odgrywa istotną rolę w usprawnianiu procesów twórczych. Ze względu na ciągły rozwój technologii, wybór odpowiedniego narzędzia może mieć znaczący wpływ na produktywność i jakość tworzonych treści.

  Czytaj dalej
 • Warsztaty AI dla firm

  Warsztaty AI dla firm - dlaczego warto szkolić się ze sztucznej inteligencji

  Znajomość i zastosowanie sztucznej inteligencji jest nie tylko atutem konkurencyjnym, ale wręcz koniecznością dla przedsiębiorstw na różnych etapach rozwoju. Warsztaty AI dla firm zaowocuje nie tylko zdobyciem strategicznej przewagi, ale także optymalizacją procesów i zwiększeniem efektywności operacyjnej. Biorąc pod uwagę szybki rozwój technologii i jej wpływ na różne sektory gospodarki, zdobycie umiejętności w tym obszarze jest fundamentalne dla zespołów dążących do innowacji i przekształceń.

  Czytaj dalej
 • Asystent AI

  Asystent AI - rewolucja w codziennych zadaniach

  Asystent AI staje się w ostatnich miesiącach niezastąpionym narzędziem, rewolucjonizującym sposób, w jaki pracujemy. Wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym modeli takich jak GPT 4o, umożliwia automatyzację i optymalizację procesów. Wpływa to na zwiększenie efektywności i produktywności w wielu dziedzinach życia i sektorach gospodarki.

  Czytaj dalej