Kamila Kierzek Kamila Kierzek-Mechło,

Google Analytics 4: Nowa generacja analityki cyfrowej

Google Analytics 4 to model sterowany zdarzeniami aktywności digitalowych. Już 1 lipca 2023 roku znana dotychczas wersja Google Analytics nie będzie zbierać danych na Twojej stronie internetowej? Sprawdź jakie zmiany czekają.

Google Analytics 4

Czym jest Google Analytics 4?

Google Analytics 4 (GA4) to najnowsza wersja popularnej platformy analitycznej Google. Wprowadza istotne zmiany i innowacje, mające na celu usprawnienie śledzenia i analizowania zachowań użytkowników w Internecie. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym cechom GA4 oraz omówimy, jak te zmiany wpłyną na sposób analizy danych i optymalizacji działań marketingowych. Pamiętaj! 1 lipca 2023 r. usługa Google Analytics przestanie przetwarzać dane na Twojej stronie WWW. Aby zachować ciągłość pomiarów witryny, utwórz nową usługę w Google Analytics 4 (GA4).

Orientacja na użytkownika w Google Analytics 4

Jednym z głównych celów GA4 jest zapewnienie bardziej zintegrowanej analizy zachowań użytkowników na różnych urządzeniach i platformach. Dzięki temu analitycy i marketerzy mogą lepiej zrozumieć ścieżki użytkowników. Mogą także lepiej dostosowywać swoje działania marketingowe do potrzeb swojej grupy docelowej.

Orientacja na użytkownika w Google Analytics 4 (GA4) odnosi się do zmian w podejściu do analizy danych. Skupiają się one na lepszym zrozumieniu i śledzeniu zachowań użytkowników na różnych urządzeniach i platformach. W przeciwieństwie do poprzedniej wersji Google Analytics (Universal Analytics), która koncentrowała się głównie na danych o sesjach i odsłonach stron, GA4 dąży do bardziej holistycznego spojrzenia na interakcje użytkowników z witrynami i aplikacjami.

Google Analytics 4 i modelowanie danych oparte na sztucznej inteligencji

GA4 korzysta z modelowania danych opartego na sztucznej inteligencji, aby zrekompensować brakujące dane wynikające z restrykcyjnych ustawień prywatności użytkowników. To pozwala na utrzymanie precyzyjnych analiz. Nawet gdy niektóre dane są niedostępne z powodu blokowania ciasteczek czy innych ustawień związanych z prywatnością.

Nowe raporty i metryki

Google Analytics 4 wprowadza szereg nowych raportów i metryk, które pomagają w zrozumieniu. Przykładowo dowiesz się jak użytkownicy angażują się z witryną czy aplikacją. Inny przykłąd to metryki zaangażowania, takie jak czas spędzony na stronie, liczba otwartych stron czy liczba zdarzeń na sesję, pozwalają na lepsze zrozumienie, jakie elementy witryny są najbardziej interesujące dla użytkowników.

Integracja z Google Ads

GA4 oferuje głębszą integrację z Google Ads, co ułatwia tworzenie, optymalizację i śledzenie kampanii reklamowych. Dzięki temu marketerzy mogą lepiej ocenić efektywność swoich działań i dostosowywać strategie reklamowe do potrzeb swojej grupy docelowej.

Nowa struktura danych: event-based tracking

GA4 wprowadza zmiany w strukturze danych, takie jak „event-based tracking”, który umożliwia bardziej precyzyjne śledzenie interakcji użytkowników z witryną czy aplikacją. To pozwala na lepsze zrozumienie, jakie działania są najbardziej efektywne w przyciąganiu i utrzymaniu uwagi użytkowników.

Łatwiejsze zarządzanie tagami

Ulepszona integracja z Google Tag Manager sprawia, że zarządzanie tagami i konfiguracja śledzenia w GA 4 staje się prostsze i bardziej efektywne. Google Tag Manager pozwala na centralne zarządzanie tagami, co ułatwia ich dodawanie, modyfikowanie czy usuwanie bez konieczności ingerowania w kod witryny. Dzięki temu analitycy i marketerzy mogą szybciej wprowadzać zmiany i dostosowywać śledzenie do swoich potrzeb.

Darmowy plan dla małych i średnich przedsiębiorstw

Podobnie jak poprzednie wersje Google Analytics, GA4 oferuje darmowy plan dla małych i średnich przedsiębiorstw. Bezpłątny plan umożliwia korzystanie z większości funkcji platformy. Dzięki temu firmy, które dopiero zaczynają swoją przygodę z analityką internetową, mogą z łatwością zacząć korzystać z zaawansowanych narzędzi analitycznych bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Google Analytics 4 wprowadza szereg nowych funkcji i innowacji, które mają na celu usprawnienie analizy danych oraz dostosowanie się do zmieniających się wymogów prywatności użytkowników. Dzięki lepszemu zrozumieniu zachowań użytkowników, głębszej integracji z Google Ads oraz ułatwieniom w zarządzaniu tagami, GA4 staje się potężnym narzędziem dla analityków, marketerów i właścicieli stron internetowych. Warto zatem śledzić na bieżąco zmiany i aktualizacje wprowadzane przez Google, aby w pełni wykorzystać możliwości tej nowej generacji analityki cyfrowej.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 10; średnia: 5,00)

Przeczytaj również

  • LLM

    Czym są LLM?

    Duże modele językowe (LLM) to zaawansowane systemy sztucznej inteligencji, które przetwarzają, rozumieją i generują tekst przypominający ludzki. Szkolone są na obszernych zbiorach danych, często zawierających miliardy słów z różnych źródeł. co czyni je kluczowym narzędziem w dziedzinie przetwarzania języka naturalnego.

    Czytaj dalej
  • AI dla Managerów

    AI dla managerów. Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w biznesie

    AI dla managerów jako nowy trend rozwoju firm. W obecnych czasach, kiedy cyfryzacja i praca na danych odgrywają coraz większą rolę, programy oparte na sztucznej inteligencji, stają się nieocenionym wsparciem dla rozwoju firm i podnoszenia ich efektywności operacyjnej. Stosowanie narzędzi AI, przykładowo ChatGPT, pozwala przedsiębiorstwom zdobyć przewagę nad konkurencją dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i usprawnieniu procesów zarządzania.

    Czytaj dalej
  • Midjourney v6 – wyczekiwana nowa wersja jest już dostępna

    Wersja 6 Midjourney wprowadza kilka kluczowych ulepszeń, w tym wyższą rozdzielczość obrazów (2048x2048 pikseli), lepsze przetwarzanie języka naturalnego dla bardziej dokładnych i realistycznych obrazów, większą kontrolę nad wariantami obrazów, ulepszone generowanie rąk, możliwość tworzenia modeli 3D i filmów z tekstu.

    Czytaj dalej
  • ISO 42001 w AI

    ISO 42001 w AI

    Nowe wytyczne dla firm korzystających z AI w oparciu o normę ISO. Zapoznaj się z rekomendacjami, by dowiedzieć się jak wdrożyć je w swoim biznesie.

    Czytaj dalej