Kamila Kierzek Kamila Kierzek-Mechło,

ISO 42001 w AI

Nowe wytyczne dla firm korzystających z AI w oparciu o normę ISO. Zapoznaj się z rekomendacjami, by dowiedzieć się jak wdrożyć je w swoim biznesie.

ISO 42001 w AI

Czym jest ISO 42001

ISO 42001 to międzynarodowy standard dotyczący systemów zarządzania sztuczną inteligencją. Opracowano ją z myślą o zapewnieniu odpowiednich ram etycznych i prawnych dla korzystania z AI w biznesie i innych dziedzinach.

Standard ten odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu sposobu, w jaki organizacje wdrażają i zarządzają technologiami AI, z naciskiem na odpowiedzialność, przejrzystość i etykę. Planując wdrożenie narzędzi opartych o AI już teraz warto zweryfikować ich użycie w oparciu o wskazaną normę.

Co oznacza ISO 42001 dla firm

W czasie, kiedy technologia oparta o AI rozwija się tak dynamicznie firmy stoją przed coraz większym wyznawanie, jak nad tym zapanować. Niezbędne jest ułożenie procesów, w których systemy AI są wykorzystywane w sposób odpowiedzialny i etyczny.

Międzynarodowy standard ISO 42001 stanowi istotny krok w kierunku realizacji tego celu, oferując wytyczne dotyczące etycznego stosowania AI. Standard ten skupia się na pięciu fundamentalnych aspektach. Są one niezbędne dla każdej firmy wykorzystującej technologie AI. Zapewnienie odpowiedzialnego stosowania AI, zwiększenie zaufania klientów i partnerów biznesowych, zgodność z przepisami prawnymi, zarządzanie ryzykiem oraz utrzymanie konkurencyjności na rynku.

Te kluczowe obszary odzwierciedlają nie tylko praktyczne wymogi biznesowe. Również szerokie społeczne oczekiwania wobec firm działających w erze cyfrowej, gdzie technologia AI coraz bardziej wpływa na nasze życie i działalność gospodarczą.

Przestrzeganie standardów ISO 42001 nie tylko wspiera firmy w etycznym wykorzystaniu AI. Stanowi podstawę do budowania silniejszych i bardziej zrównoważonych relacji z klientami, partnerami i społeczeństwem.

Jakie obszary obejmuje ISO 42001 dla firm

 1. Zapewnienie odpowiedzialnego stosowania AI: ISO 42001 wymaga od firm stosowania AI w sposób odpowiedzialny. Oznacza to, że przedsiębiorstwa muszą zwracać uwagę na etyczne aspekty wykorzystania AI, takie jak szacunek dla prywatności, niedyskryminacja i uczciwość. Firmy są zobowiązane do oceny wpływu swoich systemów AI na użytkowników i społeczeństwo.
 2. Zwiększenie zaufania klientów i partnerów biznesowych: przestrzeganie standardów ISO 42001 może zwiększyć zaufanie klientów i partnerów biznesowych do firmy. Jest to szczególnie istotne w branżach, gdzie zaufanie ma kluczowe znaczenie, jak w sektorze finansowym, zdrowotnym czy edukacyjnym. Firmy mogą wykorzystać certyfikację ISO 42001 jako dowód na to, że ich systemy AI są bezpieczne i etyczne.
 3. Zgodność z przepisami prawnymi: przestrzeganie ISO 42001 może pomóc firmom w dostosowaniu się do lokalnych i międzynarodowych przepisów dotyczących AI. Standard ten może służyć jako wytyczna do tworzenia systemów AI, które są zgodne z obowiązującymi wymaganiami prawnymi. Jest to szczególnie ważne w kontekście szybko zmieniającego się środowiska regulacyjnego.
 4. Zarządzanie ryzykiem: standard ISO 42001 pomaga firmom identyfikować i zarządzać ryzykami związanymi z wykorzystaniem AI. Obejmuje to zarówno ryzyko techniczne, jak i prawne, etyczne oraz społeczne. Firmy, które wdrażają te standardy, są lepiej przygotowane do radzenia sobie z potencjalnymi problemami. W efekcie może to prowadzić do zmniejszenia strat i unikania kryzysów.
 5. Utrzymanie konkurencyjności na rynku: AI odgrywa coraz większą rolę w różnych branżach. Przestrzeganie standardów takich jak ISO 42001 może być kluczowe dla utrzymania konkurencyjności. Firmy, które są w stanie wykazać, że ich systemy AI są zaawansowane technologicznie i etyczne mogą zdobyć przewagę na rynku.

Na które obszary należy zwrócić uwagę

ISO 42001, będący międzynarodowym standardem dotyczącym zarządzania sztuczną inteligencją, nakłada na organizacje odpowiedzialność za etyczne i przejrzyste wykorzystanie AI. Zwraca uwagę na unikalne cechy AI, jak ciągłe uczenie się i brak przejrzystości. Podkreśla równowagę między zarządzaniem a innowacjami oraz podejście oparte na ryzyku. Standard wymaga integracji systemu zarządzania AI z procesami organizacji. Muszą uwzględniać kwestie jak zarządzanie ryzykiem, bezpieczeństwo, uczciwość, przejrzystość, jakość danych i systemów AI. ISO 42001 stanowi ramy dla odpowiedzialnego wykorzystania technologii AI, zachęcając do interdyscyplinarnej współpracy w implementacji.

ISO 42001 to nie tylko zestaw wytycznych, ale także narzędzie, które pomaga firmom w etycznym i odpowiedzialnym wykorzystaniu AI. W erze cyfrowej, AI coraz bardziej ma wpływ na nasze życie zawodowe i prywatne. standardy takie jak ISO 42001 są niezbędne do zapewnienia, że technologia ta jest wykorzystywana w sposób, który jest bezpieczny, etyczny i zgodny z prawem. Dla firm oznacza to nie tylko zgodność z przepisami, ale także budowanie zaufania, zarządzanie ryzykiem i utrzymanie konkurencyjności na rynku.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (brak ocen)

Przeczytaj również

 • LLM

  Czym są LLM?

  Duże modele językowe (LLM) to zaawansowane systemy sztucznej inteligencji, które przetwarzają, rozumieją i generują tekst przypominający ludzki. Szkolone są na obszernych zbiorach danych, często zawierających miliardy słów z różnych źródeł. co czyni je kluczowym narzędziem w dziedzinie przetwarzania języka naturalnego.

  Czytaj dalej
 • AI dla Managerów

  AI dla managerów. Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w biznesie

  AI dla managerów jako nowy trend rozwoju firm. W obecnych czasach, kiedy cyfryzacja i praca na danych odgrywają coraz większą rolę, programy oparte na sztucznej inteligencji, stają się nieocenionym wsparciem dla rozwoju firm i podnoszenia ich efektywności operacyjnej. Stosowanie narzędzi AI, przykładowo ChatGPT, pozwala przedsiębiorstwom zdobyć przewagę nad konkurencją dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i usprawnieniu procesów zarządzania.

  Czytaj dalej
 • Midjourney v6 – wyczekiwana nowa wersja jest już dostępna

  Wersja 6 Midjourney wprowadza kilka kluczowych ulepszeń, w tym wyższą rozdzielczość obrazów (2048x2048 pikseli), lepsze przetwarzanie języka naturalnego dla bardziej dokładnych i realistycznych obrazów, większą kontrolę nad wariantami obrazów, ulepszone generowanie rąk, możliwość tworzenia modeli 3D i filmów z tekstu.

  Czytaj dalej
 • ISO 42001 w AI

  ISO 42001 w AI

  Nowe wytyczne dla firm korzystających z AI w oparciu o normę ISO. Zapoznaj się z rekomendacjami, by dowiedzieć się jak wdrożyć je w swoim biznesie.

  Czytaj dalej