Czasy dużego zaufania do marek biznesowych są za nami. Coraz mniej odbiorców ufa marką. Chętniej natomiast stawiamy na markę osobistą i wejrzymy w to co przekazują ludzie.
Czym jest marka osobista?
Marka osobista to unikatowy zestaw wartości, umiejętności, doświadczeń i cech charakterystycznych, które definiują jednostkę i wyróżniają ją na tle innych. Jest to także sposób, w jaki dana osoba jest postrzegana przez innych, zarówno online, jak i offline. Dobra marka osobista może być kluczem do zdobycia większej ilości klientów, lepszych ofert pracy oraz ogólnego wzrostu w biznesie.
Marki osobiste zauważyć można zarówno w ich własnych biznesach, często jednoosobowych lub kilku osobowych firmach. Coraz częściej widoczne są również jako reprezentanci dużych organizacji, które zrozumiały, że marka firmy to nie wszystko.
Zalety posiadania marki osobistej
- Marka osobista przynosi wiele korzyści. Jako główne można wskazać bezpośrednie przełożenie na prowadzany biznes. Kilka przekładowych zalet to:
- Budowanie zaufania i wiarygodności – ludzie wiedzą, co można oczekiwać od konkretnej osoby, są bardziej skłonni do nawiązania relacji biznesowych i współpracy.
- Wyróżnienie na tle konkurencji – silna marka osobista pozwala na wyróżnienie się na rynku pracy oraz przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów czy partnerów.
- Rozwój sieci kontaktów – marka osobista może pomóc w nawiązywaniu nowych relacji biznesowych, a także utrzymaniu i pogłębianiu istniejących.
- Atrakcyjność dla mediów – osoby z dobrze zbudowaną marką osobistą mają większe szanse na zainteresowanie mediów i uzyskanie rozgłosu.
Jak zbudować i rozwijać markę osobistą?
Budowa marki osobistej to zadanie na lata. Podobnie jak budowa biznesu wymaga czasu i opracowania konkretnego planu, wskazania celów i rozpisania taktyk realizacji,
Warto zacząć od określenia swojej niszy. Zastanów się, co Cię wyróżnia, jakie są Twoje mocne strony i w jakiej dziedzinie chcesz się specjalizować. Im bardziej sprecyzujesz swoją niszę, tym łatwiej będzie Ci zbudować markę osobistą. Przykładowo, pracując ponad 15 lat w marketingu, poznałam wiele aspektów, których brakowało mi w tym obszarze biznesowym. Postanowiłam, że budując moją markę osobistą skupię się na problemach marketingu, strategii i planowaniu. Moje mocne strony i kompetencje stanowią więc podwalinę marki osobistej, którą buduję.
Content to podstawowe narzędzie rozdwajania marki osobistej. Udostępniaj wiedzę, doświadczenia i opinie na temat swojej branży. Publikuj artykuły, wpisy na blogach, podcasty czy nagrania wideo, aby zbudować autorytet i zaufanie. Coraz więcej marek osobistych stawia na takie narzędzia jak LinkedIn, YouTube czy Instagram. Popularny jest także podcast, w którym można znacznie szerzej dzielić się wiedzą.
Sieć kontaktów, czyli stałe nawiązywanie relacji z innymi profesjonalistami w swojej branży, uczestnicz w konferencjach, szkoleniach czy spotkaniach networkingowych. Wydaje się podstawą, lecz sam przekonasz się jak bardzo istotne będzie to, by współpracować z innymi. Warto angażować się także w różne grupy wsparcia czy mastermind.
Spójność przekazu – dbaj o spójność swojego wizerunku, zarówno w mediach społecznościowych, jak i w innych formach komunikacji. Spójność pozwoli innym łatwiej zrozumieć, kim jesteś i czym się zajmujesz.
Inwestuj w rozwój osobisty – często uczestnicz w szkoleniach, kursach i konferencjach, aby poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Rozwój osobisty jest nieodzownym elementem budowania silnej marki osobistej.
Monitoruj swoją markę osobistą – śledź, jak postrzegają Cię inni, zarówno online, jak i offline. Używaj narzędzi do monitorowania wzmianek o Twoim imieniu, aby reagować na ewentualne negatywne opinie i budować pozytywny wizerunek.
Bądź autentyczny – Ludzie cenią autentyczność, dlatego nie próbuj udawać kogoś, kim nie jesteś. Pamiętaj, że Twoja marka osobista powinna być odzwierciedleniem Twojej prawdziwej tożsamości, wartości i celów.
Budowa marki osobistej – czy to trudne?
Budowa marki osobistej może być trudna, ale nie jest to niemożliwe. Wymaga czasu, wysiłku, konsekwencji oraz spójności w działaniach. Istotne będzie także, by opracowany na starcie plan, realizować skrupulatnie i na każdym kroku analizować postępy
Pamiętaj także, by określ cele. Budując markę osobistą opracuj jasne, mierzalne i realistyczne cele dla swojej marki Cele te powinny być związane z Twoją niszą, wartościami i celami zawodowymi. Przykładowo możesz ustalić, że pozyskasz 3000 wartościowych kontaktów na LinkedIn, że zbudujesz kurs czy napiszesz ebook. Pamiętaj o określeniu czasu realizacji i mierników. Metoda SMART będzie dla Ciebie dużym wsparciem. Ustal priorytety i skoncentruj się na najważniejszych aspektach budowy swojej marki osobistej i postaraj się nie rozpraszać na zbyt wiele działań jednocześnie. Opracuj plan działania, który zawiera konkretne kroki, jakie należy podjąć w celu osiągnięcia wyznaczonych celów. Plan ten powinien obejmować zarówno krótko, jak i długoterminowe działania.
Marka osobista w biznesie to niezbędny element sukcesu w nowoczesnym, konkurencyjnym świecie. Wyróżniając się na tle konkurencji, budując zaufanie i wiarygodność, można zdobyć nowych klientów, nawiązać cenne kontakty i zyskać szersze możliwości rozwoju. Pamiętaj, że konsekwentne działania, autentyczność oraz inwestowanie w rozwój osobisty są kluczowe dla zbudowania silnej i rozpoznawalnej marki osobistej.