Kamila Kierzek-Mechło Kamila Kierzek-Mechło,

Marka osobista w Biznesie

Czasy dużego zaufania do marek biznesowych są za nami. Coraz mniej odbiorców ufa marką. Chętniej natomiast stawiamy na markę osobistą i wejrzymy w to co przekazują ludzie.

Marka osobista

Czym jest marka osobista?

Marka osobista to unikatowy zestaw wartości, umiejętności, doświadczeń i cech charakterystycznych, które definiują jednostkę i wyróżniają ją na tle innych. Jest to także sposób, w jaki dana osoba jest postrzegana przez innych, zarówno online, jak i offline. Dobra marka osobista może być kluczem do zdobycia większej ilości klientów, lepszych ofert pracy oraz ogólnego wzrostu w biznesie.

Marki osobiste zauważyć można zarówno w ich własnych biznesach, często jednoosobowych lub kilku osobowych firmach. Coraz częściej widoczne są również jako reprezentanci dużych organizacji, które zrozumiały, że marka firmy to nie wszystko.

Zalety posiadania marki osobistej

 • Marka osobista przynosi wiele korzyści. Jako główne można wskazać bezpośrednie przełożenie na prowadzany biznes. Kilka przekładowych zalet to:
 • Budowanie zaufania i wiarygodności – ludzie wiedzą, co można oczekiwać od konkretnej osoby, są bardziej skłonni do nawiązania relacji biznesowych i współpracy.
 • Wyróżnienie na tle konkurencji – silna marka osobista pozwala na wyróżnienie się na rynku pracy oraz przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów czy partnerów.
 • Rozwój sieci kontaktów – marka osobista może pomóc w nawiązywaniu nowych relacji biznesowych, a także utrzymaniu i pogłębianiu istniejących.
 • Atrakcyjność dla mediów – osoby z dobrze zbudowaną marką osobistą mają większe szanse na zainteresowanie mediów i uzyskanie rozgłosu.

Jak zbudować i rozwijać markę osobistą?

Budowa marki osobistej to zadanie na lata. Podobnie jak budowa biznesu wymaga czasu i opracowania konkretnego planu, wskazania celów i rozpisania taktyk realizacji,

Warto zacząć od określenia swojej niszy. Zastanów się, co Cię wyróżnia, jakie są Twoje mocne strony i w jakiej dziedzinie chcesz się specjalizować. Im bardziej sprecyzujesz swoją niszę, tym łatwiej będzie Ci zbudować markę osobistą. Przykładowo, pracując ponad 15 lat w marketingu, poznałam wiele aspektów, których brakowało mi w tym obszarze biznesowym. Postanowiłam, że budując moją markę osobistą skupię się na problemach marketingu, strategii i planowaniu. Moje mocne strony i kompetencje stanowią więc podwalinę marki osobistej, którą buduję.

Content to podstawowe narzędzie rozdwajania marki osobistej. Udostępniaj wiedzę, doświadczenia i opinie na temat swojej branży. Publikuj artykuły, wpisy na blogach, podcasty czy nagrania wideo, aby zbudować autorytet i zaufanie. Coraz więcej marek osobistych stawia na takie narzędzia jak LinkedIn, YouTube czy Instagram. Popularny jest także podcast, w którym można znacznie szerzej dzielić się wiedzą.

Sieć kontaktów, czyli stałe nawiązywanie relacji z innymi profesjonalistami w swojej branży, uczestnicz w konferencjach, szkoleniach czy spotkaniach networkingowych. Wydaje się podstawą, lecz sam przekonasz się jak bardzo istotne będzie to, by współpracować z innymi. Warto angażować się także w różne grupy wsparcia czy mastermind.

Spójność przekazu – dbaj o spójność swojego wizerunku, zarówno w mediach społecznościowych, jak i w innych formach komunikacji. Spójność pozwoli innym łatwiej zrozumieć, kim jesteś i czym się zajmujesz.

Inwestuj w rozwój osobisty – często uczestnicz w szkoleniach, kursach i konferencjach, aby poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Rozwój osobisty jest nieodzownym elementem budowania silnej marki osobistej.

Monitoruj swoją markę osobistą – śledź, jak postrzegają Cię inni, zarówno online, jak i offline. Używaj narzędzi do monitorowania wzmianek o Twoim imieniu, aby reagować na ewentualne negatywne opinie i budować pozytywny wizerunek.

Bądź autentyczny – Ludzie cenią autentyczność, dlatego nie próbuj udawać kogoś, kim nie jesteś. Pamiętaj, że Twoja marka osobista powinna być odzwierciedleniem Twojej prawdziwej tożsamości, wartości i celów.

Budowa marki osobistej – czy to trudne?

Budowa marki osobistej może być trudna, ale nie jest to niemożliwe. Wymaga czasu, wysiłku, konsekwencji oraz spójności w działaniach. Istotne będzie także, by opracowany na starcie plan, realizować skrupulatnie i na każdym kroku analizować postępy

Pamiętaj także, by określ cele. Budując markę osobistą opracuj jasne, mierzalne i realistyczne cele dla swojej marki Cele te powinny być związane z Twoją niszą, wartościami i celami zawodowymi. Przykładowo możesz ustalić, że pozyskasz 3000 wartościowych kontaktów na LinkedIn, że zbudujesz kurs czy napiszesz ebook. Pamiętaj o określeniu czasu realizacji i mierników. Metoda SMART będzie dla Ciebie dużym wsparciem. Ustal priorytety i skoncentruj się na najważniejszych aspektach budowy swojej marki osobistej i postaraj się nie rozpraszać na zbyt wiele działań jednocześnie. Opracuj plan działania, który zawiera konkretne kroki, jakie należy podjąć w celu osiągnięcia wyznaczonych celów. Plan ten powinien obejmować zarówno krótko, jak i długoterminowe działania.

Marka osobista w biznesie to niezbędny element sukcesu w nowoczesnym, konkurencyjnym świecie. Wyróżniając się na tle konkurencji, budując zaufanie i wiarygodność, można zdobyć nowych klientów, nawiązać cenne kontakty i zyskać szersze możliwości rozwoju. Pamiętaj, że konsekwentne działania, autentyczność oraz inwestowanie w rozwój osobisty są kluczowe dla zbudowania silnej i rozpoznawalnej marki osobistej.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 3; średnia: 5,00)

Przeczytaj również

 • Employee Advocacy

  Employee Advocacy strategią sukcesu firmy

  Employee Advocacy to działania, w których pracownicy promują swoją organizację za pomocą własnych sieci społecznościowych i innych kanałów. Jest to często uznawane za autentyczną i zaufaną formę marketingu, ponieważ pracownicy są często widziani jako najbardziej wiarygodni ambasadorzy marki.

  Czytaj dalej
 • sieć kontaktów LinkedIn

  Jak prawidłowo budować sieć kontaktów na LinkedIn?

  LinkedIn to potężne narzędzie do nawiązywania i budowania relacji zawodowych. W jedynym miejscu masz dostęp do 5,5 miliona użytkowników w Polsce, a na świecie już do ponad 900 milionów osób, w ponad 200 krajach. Brzmi imponująco! Zadbaj więc, by trafić do właściwych osób.  

  Czytaj dalej
 • AI marketing

  AI marketing - przyciągnij więcej klientów

  Nowoczesne technologie to gratka dla marketingu. Dowiedz się jak wykorzystać AI marketing, by budować markę i pozyskiwać nowych Klientów?

  Czytaj dalej
 • LinkedIn

  LinkedIn wprowadza artykuły oparte o sztuczną inteligencję


  LinkedIn, jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych dla profesjonalistów. Ogłoszono, że platforma wprowadza artykuły opartee o sztuczną inteligencję. Celem nowej funkcji jest wykorzystanie AI jako wstępu do dyskusji oraz umożliwienie użytkownikom szybszego odkrywania nowych osób do obserwowania na platformie, które będą informować o tematach kluczowych dla ich pracy i kariery zawodowej.

  Czytaj dalej