Kamila Kierzek-Mechło Kamila Kierzek-Mechło,

Czym jest plan marketingowy? Poznaj podstawy skutecznych działań marketingowych

Plan marketingowy, który wynika ze strategii rozwoju i strategii marketingowej to podstawowe narzędzie, mające na celu wsparcie rozwoju firmy. Jeśli chcesz, by Twoja marka odnosiła sukcesy na rynku, koniecznie poznaj tajniki budowy planu i zbuduj go sam.

plan marketingowy

Plan marketingowy – podstawa działań

Marketing odgrywa kluczową rolę w rozwoju i sukcesie każdej firmy. Aby działaniami marketingowymi można było zarządzać efektywnie, niezbędne jest posiadanie spójnego i przemyślanego planu marketingowego. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest plan marketingowy, jakie elementy powinien zawierać i jakie korzyści przynosi jego wdrożenie.

Czym jest plan marketingowy?

Plan marketingowy to strategiczny dokument, który przedstawia cele marketingowe oraz metody, strategie i taktyki, które zostaną zastosowane, aby osiągnąć te cele. Plan marketingowy może dotyczyć różnych obszarów działalności, takich jak promocja produktów, usług, czy budowanie wizerunku marki. Jego głównym celem jest określenie kierunku działań marketingowych oraz zintegrowanie ich z ogólną strategią biznesową.

Co jest ważne i warto, by wybrzmiało już na początku – kluczowy dokument dla każdej firmy to strategia. Mają ją możemy dopiero przystąpić do budowy planu, który powinien wynikać ze strategii. Strategię marketingową budujemy na kilka lat, a plan jest czymś, co spełnia cele w krótszym czasie i porządkuje konkretne działania.

Plan marketingowy w liczbach

W badaniu „Wpływ strategii marketingowej na rozwój biznesu” zauważalny jest skrajny podział podejścia do planowania marketingowego.
34% respondentów wskazało, że planują̨ działania w cyklu rocznym, a aż 48% wcale ich nie planuje lub działa na bieżąco.

Brak planowania aktywności marketingowych ma znaczący wpływ na ich jakość, efektywność oraz koszty.

Planując działania z wyprzedzeniem można dokonać wielu oszczędności, np. poprzez negocjacje lub lepszy dobór narzędzi.

Częstotliwość budowy planu marketingowego, raport Wpływ strategii marketingowej na rozwój biznesu

Jakie są główne elementy planu marketingowego

Plan marketingowy powinien nie ma jednego, konkretnego zakresu. Warto dopasować, go do swoich potrzeb. W BUZZcenter wypracowaliśmy sprawdzone rozwiązania, które pomagają ustrukturyzować budowę planu.

Plan marketingowy powinien zawierać następujące elementy:

Streszczenie planu marketingowego dla kierownictwa

Pisane na końcu, krótkie, zwięzłe podsumowanie dla kierownictwa. Często to te kilka zdań decyzje o decyzji czy działamy czy też nie. Managerowie, którzy zwykle mają mało czasu, mogą nie mieć możliwości z zapoznaniem się z długim dokumentem. Dlatego plan powinien się zaczynać od streszczenie. Jednak, by miał on sens konieczne jest zbudowanie planu, a dopiero na końcu napisanie streszczenia.

Kluczowe czynniki wpływające na biznes

To etap, w którym warto opisać syntezę analizy potrzeb rynku oraz te czynniki, które odgrywają istotną rolę w rozwoju Twojej branży.

Analiza sytuacji/opis sytuacji wyjściowej

Przedstawienie informacji na temat aktualnej sytuacji na rynku, w tym podsumowanie dotychczasowych działań, analiza bieżącej sytuacji czy największych bolączek biznesu.  

Tu by opisać rynek poprawnie niezbędne jest wykonanie analiz takich jak makrootoczenie czy mikrootoczenie. Usprawni to dalszy proces decyzyjny.

Pozycja firmy na rynku

Czyli analiza wewnętrznych możliwości organizacji, wyniki finansowe, wyniki i pozycja na rynku. To pozwoli na wskazanie punkt wyjścia, mocnych i słabych stron organizacji oraz newralgicznych punktów, które mają wpływ na dalszy plan marketingowy.

Analiza możliwości i problemów

To etap, podczas którego istotną rolę odgrywa komunikacja wewnątrz organizacji. Ile mamy zasobów finansowych, czy mamy właściwe zasoby osobowe, kogo trzeba zatrudnić lub jakie etapy prac możemy zlecać na zewnątrz.

Cele marketingowe

Po określeniu bieżącej sytuacji konieczne jest określenie konkretnych, mierzalnych, osiągalnych, realistycznych i czasowo ograniczonych celów, które firma zamierza osiągnąć za pomocą działań marketingowych.

Grupa docelowa

Na bazie analiz Klientów i ich potrzeb należy zdefiniować grupy odbiorców, do których skierowane będą działania marketingowe. Wyznaczenie grupy docelowej pozwala lepiej dostosować komunikaty marketingowe do potrzeb i oczekiwań klientów. Ważne jest by opierać się o dane, wyniki badań marketingowych i wiedzę. Opierając się na domysłach czy błędnych danych można stracić duże budżety na niewłaściwe działania, kierowane do niewłaściwych odbiorców.

Taktyki i działania w planie marketingowym

Sporządzenie konkretnej listy działań, które będą realizowane w ramach realizacji strategii marketingowej i planu. Mogą to być np. kampanie reklamowe, działania w social media, organizacja eventów czy programy lojalnościowe.

Budżet

Ustalenie budżetu marketingowego oraz jego podział na poszczególne działania. Dobrze zaplanowany budżet pozwala na optymalne wykorzystanie zasobów i efektywniejsze osiąganie celów. Ważne będzie tu także wycenienie działań u podwykonawców, określenie ram budżetów reklamowych, a do tego dopisanie, ile ten budżet powinien przynieść przychodu dla firmy (w nawiązaniu do celów).

Metryki i kontrola, czyli popularny P&L

Określenie metryk, które pozwolą ocenić efektywność działań marketingowych oraz monitorowanie ich realizacji. Dobór odpowiednich metryk pozwala na analizę postępów oraz podejmowanie decyzji o ewentualnych korektach w planie marketingowym.

Jakie są korzyści z opracowania i wdrożenia planu marketingowego

Plan marketingowy przynosi wiele korzyści dla firmy, w tym:

 • Lepsze zrozumienie rynku
 • Skuteczniejsze działania marketingowe
 • Spójność komunikacji
 • Optymalizacja wykorzystania zasobów
 • Monitorowanie postępów i możliwość korekty

Plan marketingowy to niezbędne narzędzie dla każdej firmy, która chce skutecznie zarządzać swoimi działaniami marketingowymi i osiągnąć zamierzone cele biznesowe. Pamiętaj, że opracowanie planu marketingowego to tylko pierwszy krok. Kluczem do sukcesu jest jego regularne monitorowanie, analiza wyników oraz elastyczność w podejmowaniu decyzji o ewentualnych korektach strategii. Dzięki temu Twój plan marketingowy będzie się rozwijać i dostosowywać do zmieniających się warunków rynkowych, co przyczyni się do długotrwałego sukcesu Twojej firmy.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 3; średnia: 5,00)

Przeczytaj również

 • Employee Advocacy

  Employee Advocacy strategią sukcesu firmy

  Employee Advocacy to działania, w których pracownicy promują swoją organizację za pomocą własnych sieci społecznościowych i innych kanałów. Jest to często uznawane za autentyczną i zaufaną formę marketingu, ponieważ pracownicy są często widziani jako najbardziej wiarygodni ambasadorzy marki.

  Czytaj dalej
 • sieć kontaktów LinkedIn

  Jak prawidłowo budować sieć kontaktów na LinkedIn?

  LinkedIn to potężne narzędzie do nawiązywania i budowania relacji zawodowych. W jedynym miejscu masz dostęp do 5,5 miliona użytkowników w Polsce, a na świecie już do ponad 900 milionów osób, w ponad 200 krajach. Brzmi imponująco! Zadbaj więc, by trafić do właściwych osób.  

  Czytaj dalej
 • AI marketing

  AI marketing - przyciągnij więcej klientów

  Nowoczesne technologie to gratka dla marketingu. Dowiedz się jak wykorzystać AI marketing, by budować markę i pozyskiwać nowych Klientów?

  Czytaj dalej
 • LinkedIn

  LinkedIn wprowadza artykuły oparte o sztuczną inteligencję


  LinkedIn, jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych dla profesjonalistów. Ogłoszono, że platforma wprowadza artykuły opartee o sztuczną inteligencję. Celem nowej funkcji jest wykorzystanie AI jako wstępu do dyskusji oraz umożliwienie użytkownikom szybszego odkrywania nowych osób do obserwowania na platformie, które będą informować o tematach kluczowych dla ich pracy i kariery zawodowej.

  Czytaj dalej