Kamila Kierzek,

Social Selling, czyli o co właściwie tyle hałasu? Jak wystartować, część I

Coraz częściej w branżowych magazynach marketingowych czy na Social Mediach pojawia się tajemnicze hasło Social Selling.

Czy to kolejny trend w marketingu i sprzedaży, czy też kierunek w jakim powinny iść przygotowywane przez marketerów strategie?

Coraz częściej w branżowych magazynach marketingowych czy na Social Mediach pojawia się tajemnicze hasło Social Selling. Czy to kolejny trend w marketingu i sprzedaży, czy też kierunek w jakim powinny iść przygotowywane przez marketerów strategie?

Zapraszamy Was do lektury pierwszej części artykułów z cyklu Social Selling. Dziś mamy dla Was wprowadzenie do tematu, czyli jak wystartować?

Na początek warto wyjaśnić czym ten tajemniczy Social Selling jest?

Social Selling to nic innego jak wykorzystanie mediów społecznościowych do pozyskiwania nowych klientów, budowania relacji z obecnymi, a tym samym do zwiększenia skuteczności aktywności sprzedawców. Samo działanie to nic innego jak aktywne wykorzystywanie mediów społecznościowych do sprzedaży i kontaktów z klientami. Co więc w tym nowego? Do tej pory modne było tworzenie coraz to większej ilości facebookowych fanpage. To właśnie tam warto było szukać aktualnych ofert czy promocji, do tego stopnia, że wiele mniejszych firm zrezygnowało z aktywności na własnych witrynach, na korzyść stron firmowych na Facebooku.

Często spotykamy się z powiedzeniem, że Social Media umierają. Nic bardziej mylnego. Facebook rozwija się i jest stawiany na równi z największymi polskimi portalami. Konkurując z Onetem czy WP jest również coraz bardziej aktyny w pozyskiwaniu klientów B2B. Podobnie portal LinkedIn, który wydawać się mogło, że powoli umierał i był jedynie tablicą ogłoszeń o pracę. Tu również duże zaskoczenie. Nie tak dawno temu w tenże portal zainwestował aż 26 mld dolarów pewien amerykański gigant Microsoft. Oba portale mają się bardzo dobrze i w żadnych działaniach marketingowych nie należy ich pomijać. Zarówno jeśli mówimy o B2C jak i B2B, który to z Social Sellingu czerpie najwięcej.

Podsumowując, Social Selling to nic innego jak bezpośrednie dotarcie do klientów i komunikowanie się z nimi w taki sposób, by finalnie zakończyć to sprzedażą.

W takim razie jak działa Social Selling?

Wprowadzając nowe podejście do budowania relacji i pozyskiwania klientów w mediach społecznościowych można wykorzystać kilka strategii. Teraz opowiemy ogólnikach, jednak pracujemy dla Was nad szczegółowym e-bookiem dotyczących konkretnych działań.

Przede wszystkim by zaistnieć w działaniach sprzedażowych w social mediach musimy dopracować własne media. Oznacza to, że zanim zaczniemy układać plan działań należy dokładnie przeanalizować własną stronę firmową oraz konta osobiste. Finalnie to my (lub dedykowani handlowcy, którym dział marketingu musi pomóc) jesteśmy wizytówką firmy i niezbędne jest by to, jak pokazujemy się w Social Mediach mówiło, że jesteśmy profesjonalistami i reprezentowało godnie naszą firmę. Zakładając, że skupiamy się na działaniach np. na LinkedIn warto rozpocząć naszą przygodę od aktualizacji profilu osobistego. Jest to pierwszy element, na który zwraca uwagę osoba która nas ogląda. To nic innego niż nasza elektroniczna wizytówka.

Niestety przez ostatnie kilka lat, strony osobiste na LinkedIn służyły głównie do aktualizacji internetowego CV, a sam portal został mocno skojarzony z portalem do poszukiwania pracy. Pokazanie swojego doświadczenia zawodowego jest niezmiernie ważne, w końcu to my jako eksperci budujemy relacje z klientami. Natomiast przeglądając i analizując wiele kont na tym portalu widzimy jak często prowadzone one są bardzo niechlujnie. Nawet dla mniej wprawionego oka wdać, że duża część kont jest nieaktualizowana, a ich właściciel nie przykłada większej wagi do tego.

Jak zacząć?

Jak każdy dobry gospodarz zaczynamy zatem od porządków. Profil aktualizujemy między innymi o następujące informacje:

 • spójność danych
 • zdjęcia
 • informacje i nagłówek
 • personal statement
 • doświadczenie i umiejętności
 • rekomendacje

O szczegółach napiszemy w naszym e-booku o Social Sellingu, natomiast powyższe punkty to podstawowe elementy nad którymi warto się pochylić. W e-booku napiszemy Wam również kilka podpowiedzi jak uzupełnić te informacje tak, by wyglądało to spójnie i profesjonalnie.

Przygotowanie swojej profesjonalnej wizytówki jest absolutnie podstawowym krokiem do dalszych działań. Podobnie ze stroną firmową. Utworzeniakonta firmowego daje wiele możliwości. Zaczynając od budowania swojego wizerunku w sieci i wspieranie naszego biznesu, publikowanie ofert pracy, budowanie marki eksperckiej czy analizowaniu konkretnych działań.

LinkedIn w przeciwieństwie do Facebooka nie wspiera aż tak mocno stron firmowych i bazujących jedynie na kontach firmy, co więcej by je założyć na LinkedIn musicie już posiadać konto osobiste. Tak portal jest skonstruowany i mimo coraz szybciej rosnącym udziale stron firmowych, LinkedIn nadal jest portalem bazującym na marce osobistej. Czyli mówiąc wprost, nie wypromujecie konta firmowego bez aktywnego udziału kont osobistych np. członków zarządu czy handlowców.

Konto firmowe jest dość proste do konfiguracji. Warto wcześniej przygotować opisy firmy i zastanowić się nad kilkoma elementami. Co więc potrzebujemy, żeby wystartować:

 • Zdjęcie profilowe (zwykle w postaci logo firmy)
 • Zdjęcie w tle
 • Podstawowe dane o firmie oraz specjalizuje
 • Dane kontaktowe

W tych zakładkach możemy również dodać administratorów strony czy nieco informacji technicznych. Ustawianie konta nie powinno zabrać nam więcej niż godzinę, jeśli oczywiście wcześniej zastanowimy się jakie dane podać. W naszym e-booku o Social Selling, który opublikujemy już wkrótce, napiszemy więcej Pro tipów jak te dane przygotować.

Mamy zatem gotowe konto osobiste (dla nas lub wytypowanych ambasadorów firmy) oraz stworzone konto firmowe. To baza do tego, by zacząć budować nasze działania sprzedażowe w sieci LinkedIn. Przyjmijmy zatem, że krok „zero” mamy za sobą. Co robimy dalej? Zapraszamy do drugiej części naszego artykułu, a także śledźcie nas i w najbliższych tygodniach pobierzcie naszego e-booka o Social Selling.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 10; średnia: 4,90)

Przeczytaj również

 • Kradzież strony firmowej na Facebooku

  Kradzież strony firmowej na Facebooku - jak tego uniknąć?

  Zapewne czytając tytuł artykułu zastanawiasz się, po co w ogóle ktoś chciałby to zrobić? Czy kradzież strony firmowej na Facebooku jest możliwa? Jeśli właśnie pomyślałeś sobie, że Ciebie na pewno ten problem nie dotyczy, czytaj dalej.

  Czytaj dalej
 • Jak pozyskać Klienta w Social Media?

  Jak pozyskać Klienta w Social Media?

  Na świecie ponad 4 miliony ludzi korzysta z Social Mediów, a codziennie do tego grona dołącza ok. 2 milionów nowych osób. Według danych z raportu Digital 2020, opracowanego przez Hootsuite i We Are Social, przeciętny użytkownik spędza aż 15% swojego czasu na portalach społecznościowych. Nie ma wątpliwości, że szukanie Klientów w Social Media to dobry pomysł. Dowiedz się jak to robić. 

  Czytaj dalej
 • PROFESJONALNE KONTO NA LINKEDIN

  Firmowe Social Media – szansa czy zagrożenie dla marki?

  Codzienne korzystanie z social mediów to już standard. Coraz więcej pracodawców zachęca pracowników do korzystania z nich, jak również wykorzystuje portale społecznościowe do budowania swojej marki. Social Media mają wielką moc w budowani wizerunku firmy i marki. Coraz większą popularność zyskuje portal LinkedIn, a coraz większa rzesza pracodawców decyduje się na zaangażowanie pracowników w budowanie swojej marki właśnie za pośrednictwem tego medium. Czy firmy wiedzą, jak to robić by uniknąć kryzysu wizerunkowego?

  Czytaj dalej
 • Strona firmowa LinkedIn

  9 podpowiedzi jak powiększyć liczbę obserwujących stronę firmową LinkedIn.

  Wielu trenerów i szkoleniowców z obszarów LinkedIn bardzo mocno promuje profile osobiste, zapominając o mocy konta firmowego. Tym czasem, zmiany w indeksowaniu treści przez Google, mają ogromny wpływ na to, że użytkownik szukając Twoją firmie w wyszukiwarce trafia szybko na profil firmowy LinkedIn.

  Czytaj dalej