Kamila Kierzek Kamila Kierzek-Mechło,

Analiza makrootoczenia w budowaniu strategii marketingowej

Analiza makrootoczenia jest pierwszym, a zarazem najważniejszym elementem w opracowaniu strategii marketingowej jest pozyskanie możliwie dużej wiedzy na temat rynku, otoczenia, marki, własnych działań, klienta. To niewątpliwie kluczowe elementy, ale to nie od tej części należy pracować nad strategią.

Analiza makroekonomicznaav

W przeprowadzonym przez BUZZcenter badaniu „Wpływ strategii marketingowej na biznes”, z którego raport można pobrać TU, wiemy że respondenci często pomijają część analizy makro. Wnioskujemy z ich odpowiedzi, że nie są świadomi etapów budowania strategii i mylą ją z planem marketingowym. 

W praktyce to jednak właśnie Analiza makrootoczenia jest kluczem i od niej należy rozpocząć działania strategiczne. 

Czym jest analiza makrootoczenia?

Audytowanie środowiska, w którym znajduje się organizacja to pierwszy krok w drodze do budowania strategii. Zwłaszcza w tak zmiennych czasach, w których żyjemy obecnie kluczowe jest, by weryfikować czynniki polityczne, prawne czy technologiczne, które pośrednio oddziałują na daną markę.

Rozpoczęcie działań analitycznych trzeba zatem zacząć od poznania szerokiego otoczenia. Jak pokazują doświadczeń wielu marek, mimo wysokiej rozpoznawalności marek łatwo przeoczyć znaczący punkt zmiany np. na miarę technologicznych trendów, bez którego dany biznes nie ma dalszego znaczenia. Tak było przykładowo z marką Nokia. 

Nokia była zdecydowanym liderem rynkowym. W 2008 roku marka miała aż 40% udziału w całym rynku telefonów komórkowych i niewątpliwie była na nim liderem. Po drodze niestety marka nieco zboczyła z toru. Przestała nadążać za bardzo szybkimi trendami technologicznymi i mimo swojej wcześniejszej niezniszczalności, konkurencja skutecznie wyparła Nokię z rynku. Marka nie dostrzegła zmian rynku i nowego trendu jakim było wejście smartfonów. Wrzesień 2013 roku to czas, kiedy marka została przejęta przez Microsoft. Nokia cały czas jest na rynku, już oddzielona od giganta z Redmont, powolnie próbuje nadrobić kilkunastoletnie straty.  

Makrootoczenie i jego dokładna analiza daje markom możliwość obserwacji otoczenia, by dopasować się do otaczających warunków. 

Czym są elementy analizy makrootoczenia?

Są to czynniki o dużym zasięgu, które mają pośredni wpływ na organizację. Mogą oddziaływać zarówno na samą markę jak i na ich klientów, a nawet na zachowania konsumenckie. Przykładem czynnika o szerokim zasięgu jest globalna pandemia koronawirusa. Jej szybki rozwój wpłynęło na wiele aspektów gospodarczych, na nowe ustawodawstwo jak np. lockdown, zmieniło też trendy zakupowe – zamknięcie sklepów zmusiło przejście do strefy online, co odbiło się mocno na gospodarce, ale również wpływają na przyszłości w dokonywaniu zakupów. 

Analiza makrootoczenia metodą PEST / PESTEL

Najbardziej znana na rynku metoda służąca do analizy makro to PEST. Można coraz częściej spotkać się również z jej rozszerzoną wersją PESTEL. Można również spotkać nazwę generalną segmentacją otoczenia, która określa tę samą metodę. 

Nazwa pochodzi o akronimów czynników, jakie analizujemy. Określa ona główne strefy otoczenia, czyli obszary kluczowe dla funkcjonowania organizacji. Wyznacza także przyszła strategię działania organizacji poprzez dogłębną analizę.

  • Political – polityczne
  • Economic – ekonomiczne
  • Social – społeczno-kulturowe
  • Technological – technologiczne

W rozszerzonej wersji PESTEL dodatkowo mamy:

  • Environment – otoczenie i środowisko
  • Legal – prawnicze

Elementy analizy makro otoczenia według PEST

Czynniki polityczne to grupa często łączona jako polityczno-prawne, a w nich systemy polityczne, które regulują gospodarkę i jej otoczenie. Tu warto analizować również elementy związane z aktualnym prawem, nie tylko polskim, ale również unijnym.  

Ekonomiczne obejmują wszelkie tendencje zmian na rynkach finansowych, PKB, stopy procentowe, inflację. Warto w aspektach ekonomicznych podjąć się również analizy rynku zatrudnienia i polityki prospołecznej. 

Czynniki społeczno-kulturowe determinowane są przez kwestie demograficzne, poziom wykształcenia, dochód, styl życia konsumentów czy nawet zmiany stylu życia. 

Czynniki technologiczne to przykładowo inwestycje na badania i rozwój technologiczny, poziom wiekowy obecnej technologii, skupienie na odkrywaniu nowych trendów czy nawet użytkownie Internetu przez społeczeństwo. 

Środowiskowe czynniki są teraz w dużej mierze analizowane pod względem zagrożeń zanieczyszczeń, zagrożeń zmian środowiskowych i coraz częściej kluczowe jest, by na te aspekty w analizie patrzeć. 

Prawne to wspomniane aspekty legislacji i ustawodawstwa, zwłaszcza istotne w obszarach, w których wiele zależy od aspektów politycznych.   

Zaczynając od analizy makrootoczenia

Analiza makrootoczenia to podstawa działań strategicznych. To jakby analogicznie pokazać z np. budowę auta. Ktoś kto od początku myśli o planie marketingowym i tym jaki efekt ma osiągnąć może porównać to do pytań typu: ile to auto będzie jechało km/h? 

Podstawą solidnego i bezpiecznego auta jest rama i podwozie. Dopiero w kolejnych etapach dodajemy silnik, opony, amortyzatory itp. Tak samo z planowaniem strategicznym. Analiza makrootoczenia jest tu naszą ramą i bez niej nie zaczniemy działań dobrze. Bez niej wszystko może się rozpaść. 

Jeśli masz świadomość, że analiza makro to podstawa to dobrze trafiłeś. Zadaj nam pytanie o pełną budowę strategii marketingowej. Kontakt do NAS.

Nie zapomnij też pobrać raportu „Wpływ strategii marketingowej na biznes”. To pigułka wiedzy dla każdego! 

Bezpłatna konsultacja
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 12; średnia: 5,00)

Przeczytaj również

  • LLM

    Czym są LLM?

    Duże modele językowe (LLM) to zaawansowane systemy sztucznej inteligencji, które przetwarzają, rozumieją i generują tekst przypominający ludzki. Szkolone są na obszernych zbiorach danych, często zawierających miliardy słów z różnych źródeł. co czyni je kluczowym narzędziem w dziedzinie przetwarzania języka naturalnego.

    Czytaj dalej
  • AI dla Managerów

    AI dla managerów. Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w biznesie

    AI dla managerów jako nowy trend rozwoju firm. W obecnych czasach, kiedy cyfryzacja i praca na danych odgrywają coraz większą rolę, programy oparte na sztucznej inteligencji, stają się nieocenionym wsparciem dla rozwoju firm i podnoszenia ich efektywności operacyjnej. Stosowanie narzędzi AI, przykładowo ChatGPT, pozwala przedsiębiorstwom zdobyć przewagę nad konkurencją dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i usprawnieniu procesów zarządzania.

    Czytaj dalej
  • Midjourney v6 – wyczekiwana nowa wersja jest już dostępna

    Wersja 6 Midjourney wprowadza kilka kluczowych ulepszeń, w tym wyższą rozdzielczość obrazów (2048x2048 pikseli), lepsze przetwarzanie języka naturalnego dla bardziej dokładnych i realistycznych obrazów, większą kontrolę nad wariantami obrazów, ulepszone generowanie rąk, możliwość tworzenia modeli 3D i filmów z tekstu.

    Czytaj dalej
  • ISO 42001 w AI

    ISO 42001 w AI

    Nowe wytyczne dla firm korzystających z AI w oparciu o normę ISO. Zapoznaj się z rekomendacjami, by dowiedzieć się jak wdrożyć je w swoim biznesie.

    Czytaj dalej