Kamila Kierzek-Mechło Kamila Kierzek,

Strategia marketingowa w Twojej firmie – zacznij o rachunku sumienia

Nowy Rok daje wiele nowych możliwości, zarówno mentalnie jak i biznesowo. Może właśnie przejmujesz stery w firmie, awansujesz albo jesteś sukcesorem firmy rodzinnej? Strategia marketingowa to krok od którego warto zacząć aktualizację (lub zbudować ją nowo)? 

strategia marki

 
Czas zmian… strategia marketingowa na start! 

Początek nowego roku często niesie za sobą wiele zmian organizacyjnych w firmach. Trzeba wtedy zrobić porządek, a także przejść przez kluczowe elementy firmy. Odświeżyć plany biznesowe i przygotować wytyczne dla wielu działów. Dlaczego warto zacząć od marketingu? Jak o coś chodzi, to zwykle chodzi o pieniądze. Od lat żyjemy w z negatywnym podejściem do marketingu. 

Działania marketingowe w wielu firmach angażują znaczną część kosztów firmy. Równie często przez częste błędy popełniane przez działy marketingu, te inwestycje traktowane są jako koszty. Marketing nie jest przez to dobrze oceniany i niesłusznie tratowany jako źródło kosztów.

Z drugiej strony, na wycenę marki nie wpływa jedynie jej kapitał (bilans) księgowy. To tylko część sukcesu, ile firma faktycznie ma gotówki. Mniej więcej połowa wartości firmy zależy od jej kapitału zewnętrznego, wewnętrznego i ludzkiego.

Wartość firmy jest wielowymiarowa, a marketing ma duży wpływ na to jak firma jest postrzegana na rynku. Oczywiście zakładając, że jest dobrze zaplanowany. Tu z pomocą przychodzi strategia marketingowa.

Krok do strategii, czyli odrabiamy pracę domową

Co wiesz o… 

 • Otoczeniu makroekonomicznym 
 • Trendach na rynku
 • Konsumencie 
 • Twojej konkurencji 
 • Twojej własnej firmie 

Jaki pozycjonujesz swoją markę? 

 • Co wyróżnia Twoją markę na tle innych firm z branży? 
 • Jaki jest charakter Twojej marki? Wyzwania współczesnego biznes 
 • Jakimi kanałami się komunikujesz? 
 • Jak alokujesz swoje budżety?
 • Jakie cele chcesz osiągnąć?

Jak działasz? 

 • Czy Twoja marka jest spójna wizerunkowo? 
 • Jak często analizujesz wyniki?
 • Potrafisz wskazać wyzwania współczesnego biznesu? 
 • Liczysz konwersję? 
 • Czy odświeżasz cele? 

To pytania, które bardzo często zadajemy naszym Klientom podczas pierwszy rozmów na temat strategii marketingowej. Świadomość i dobry plan są poprawnym kierunkiem działań, by realizować założone cele przedsiębiorstwa. Można też działać ad hoc i trzymać kciuki, by wyszło. Tylko czy firmy aktualnie stać na to by coś wszyło przypadkiem, a może konieczne jest zaplanowanie nad rozwojem organizacji?

Wizja jaka przyświeca nam w firmie, którą wspólnie prowadzimy wierzymy, że jedyny właściwy kierunek to planowanie. Planowanie, które powinno wynikać z właściwie opracowanej strategii. Jak więc zyskać przewagę na rynku dzięki strategii marketingowej?

Strategia marketingowa i jej przełożenie na biznes. Realny biznes. 


 
Czy zastanawiało Cię kiedyś jak rozwijają się firmy w Polsce?
Twój Klient w większości firm jest w centrum uwagi tak naprawdę, a może to jedynie marketingowe hasła promocyjne? A może marketing w Twojej firmie jest efektywny, a może to jedynie centrum kosztów?
Jak wydatki na marketing przekładają się na realne zyski?

Na początek zadajemy wiele pytań, podobnie jak przy budowaniu strategii. Dzieje się tak dlatego, że podstawą działań biznesowych jest wiedza. Każdy właściciel, prezes czy manager koniecznie musi odrobić swoją pracę domową. Bez takiego podejścia zwyczajnie działa się po omacku, co przekłada się na jakość i efektywność kolejnych działań.

 
Co na temat strategii marketingowej mówią badania?

 • 54% firm w Polsce deklaruje, że ma strategię marketingową,
 • Jednak aż połowa z nich błędnie definiuje czym jest strategia marketingowa, co może oznaczać, że strategię posiada zaledwie ok 20% firm.
 • 79% badanych firm uważa, że strategia wyznacza kierunki działania, a 57% że wskazuje kierunek rozwoju dla organizacji.
 • Wśród respondentów, którzy nie posiadają strategii, aż 77% uważa, że jej wdrożenie miałoby pozytywny impakt na biznes.
 • Tylko 17% firm bada zwrot z inwestycji, co oznacza, że 83% wydaje budżety marketingowe nie wiedząc czy były one efektywnie inwestowane!

Nowy wymiar strategii marketingowej. 

Walter Landor powiedział, że „produkty powstają w fabryce, ale marki powstają w umyśle”.

Kluczowe jest zatem, by działania marketingowe zaplanowane były na bazie analizy, by były przemyślane i przede wszystkim, by odpowiadały na faktyczne potrzeby Klientów.
Strategia marketingowa to mapa drogowa dla Twojego biznesu. Jej szczegółowe opracowanie pozwoli Twojej firmie na świadome planowanie, rozwój, jak również realizację celów. Precyzyjne opracowany koncept rozwoju pozwala na efektywne działanie, zabezpieczy Twoją firmę na wypadek ewentualnego kryzysu, oszczędzi pieniądze i pomoże dojrzale rozwijać biznes.

Encyklopedia Zarządzają definiuje strategię następująco:

„strategia marketingowa oznacza zespół jasno określonych działań i zasad postępowania, które przedsiębiorstwo musi spełnić, aby efektywnie prowadzić swoją działalność i osiągnąć maksymalizację zysku. Jej formułowanie to proces decyzyjny, polegający na wytyczeniu najistotniejszych problemów, a także określeniu sposobów ich rozwiązań”.

W praktyce strategia marketingowa:

 • wyznacza kierunki do działania,
 • wskazuje w jakim kierunku firma powinna zmierzać,
 • nadaje charakter marce,
 • pozycjonuje markę wśród konkurentów,
 • pozwala na znalezienie przewag konkurencyjnych,
 • ustala reguły gry,
 • definiuje, jak chcemy pozycjonować się w percepcji.

Jak budować marketing oparty na faktach, odpowiadający na potrzeby Klienta i jak alokować budżety, by widać było zwrot z inwestycji? Zacznij od strategii marketingowej. Mimo pozornej inwestycji na start w jej opracowanie, w bardzo krótkim czasie zobaczysz wymierne korzyści oraz oszczędności. Skończą się nietrafione decyzje biznesowe i inwestycje w marketing. To ten czas w roku, w którym warto coś zrobić.  

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji, podczas której porozmawiasz naszym konsultantem czy to rozwiązanie jest dla Ciebie.

Bezpłatna konsultacja
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 7; średnia: 5,00)

Przeczytaj również

 • nieudana rekrutacja

  Ile kosztuje nieudana rekrutacja do działu marketingu?

  Ile kosztuje zatrudnienie niewłaściwego pracownika do działu marketingu? Ile nieudana rekrutacja kosztuje firmę, nie tylko w kontekście pensji pracownika? Sprawdź.

  Czytaj dalej
 • strategia marketingowa w firmie rodzinnej

  Strategia marketingowa w firmie rodzinnej.

  Na czym polega specyfika firmy rodzinnej i dlaczego strategia powinna być jednym z głównych narzędzi wspierających rozwój? Dlaczego warto uporządkować działania marketingowe i wdrożyć oszczędności w firmie. Przeczytaj jak zbudować strategię marketingową w biznesie zarządzanym przez bliskie sobie osoby.

  Czytaj dalej
 • Klient B2B

  Klient B2B– jak zmieniają się jego potrzeby?

  Zachowania zakupowe Klienta B2B na przestrzeni ostatnich kilku lat znacząco się zmieniły. Część z nich wynikała ze zmian gospodarczych jakie miały miejsce na świcie. Wiele z wprowadzanych przez firmy zmian było efektem tego, co działo się na rynku. Globalna pandemia i ograniczone możliwości spotkań, kryzys gospodarczy, czy wojna w Ukrainie - to tylko kilka przykładów. Procesy transformacji firm nabrały tempa. Znacznie mniej jednak mówi się o transformacji Klienta i tym, jak zmieniły się jego nawyki zakupowe.

  Czytaj dalej
 • e-commerce

  E-commerce - od czego zacząć przygotowania do otwarcia własnego sklepu online?

  Biznes e-commerce kusi. Z jednej strony to miejsce, w którym łatwo dotrzeć do naprawdę ogromnej grupy potencjalnych klientów. Z drugiej bariera wejścia jest niższa niż w przypadku biznesów w stu procentach działających stacjonarnie. Sprawdź, jak zacząć.

  Czytaj dalej