Kamila Kierzek Kamila Kierzek-Mechło,

E-commerce – od czego zacząć przygotowania do otwarcia własnego sklepu online?

Biznes e-commerce kusi. Z jednej strony to miejsce, w którym łatwo dotrzeć do naprawdę ogromnej grupy potencjalnych klientów. Z drugiej bariera wejścia jest niższa niż w przypadku biznesów w stu procentach działających stacjonarnie. Sprawdź, jak zacząć.

e-commerce

E-commerce – jak zacząć?

Planując biznes e-commece, czyli online, trzeba pamiętać, że nawet tu trzeba dobrze zaplanować start i późniejszy rozwój – bez tego łatwo zmienić inwestycję w przegraną. Co więc można zrobić, aby od początku maksymalizować szanse na osiągnięcie sukcesu? Właściwe przygotowanie, analiza i plan to duża część sukcesu przyszłej firmy. Zwłaszcza jeśli wchodzi się w mniej znany obszar czy rynek. Przygotowanie to podstawa. Jest kilka kluczowych kroków, które warto wykonać zanim wykupisz platformę do sprzedaży internetowej i zatowarujesz swój magazyn po brzegi.

Biznesplan – e-commerce go po prostu potrzebuje

To kwestia absolutnie niezbędna, gdy na poważnie myśli się o rozwijaniu nowego biznesu. Każdego bez wyjątku – i biznes e-commerce nie jest tu żadnym wyjątkiem. Wiele już było sklepów internetowych, które koniec końców stawały się jedynie dodatkiem do tej części firmy, która zarabiała. Ba, mnóstwo sklepów internetowych upadało właśnie dlatego, że zabrakło dla nich dobrze przemyślanej strategii marketingowej, nie przeanalizowano konkurencji oraz realnych możliwości walki o wycięcie dla siebie kawałka rynkowego tortu.

Biznes plan jest pierwszym krokiem, dzięki czemu późniejsze pisanie strategii marketingowej czy sprzedażowej będzie znacznie sprawniejsze. Biznes plan ma za zadanie określić cele przedsiębiorstwa, model sprzedaży, potencjalne zyski i marże. Ciekawym sposobem a prosty biznes plan jest Business Model Canvas, o którym poczytasz TU.

Jak zacząć planować e-commerce?

Zacznij od początku. Chcesz zarabiać w sieci i chcesz to robić poprzez e-commerce. To, czego jeszcze potrzebujesz, to pomysł, jak konkretnie miałby ten biznes wyglądać. Jakimi produktami miałby handlować sklep internetowy, czy skupialiby się przy tym na wąskiej specjalizacji? Wreszcie jaką przyjąć strategię cenową oraz czym chcesz odróżnić się od konkurencji.

Mając te wstępne założenia, należy dokładnie przeanalizować obecną sytuację w branży, w której chcesz działać, ustalić głównych konkurentów oraz ich mocne i słabe strony, a do tego wszystkiego ustalić własny plan działania i rozwoju, uwzględniający zarówno scenariusze optymistyczne, jak i pesymistyczne. Wreszcie ustal plan promocji – bo w końcu czekanie na to, że klienci sami przyjdą, może się okazać myśleniem magicznym. To jest Twoja STRATEGIA!

Wylicz wszystkie koszty prowadzenia biznesu!

Mając rozpisane wszystkie powyższe kwestie, można przystąpić do kolejnego etapu. I nie, to nie jest to jeszcze uruchomienie strony sprzedażowej. Zanim otworzysz sklep internetowy, musisz jeszcze wyliczyć wszystkie możliwe koszty i wpisać je w biznesplan.

 • Ile będzie kosztować uruchomienie sklepu?
 • Ile jego miesięczna i roczna obsługa?
 • Co z kosztem pracowników, niezbędnego oprogramowania czy przestrzeni magazynowej?
 • Wreszcie, ile możesz przeznaczyć na promocję sklepu.

Czy to wszystko? Otóż nie. Pozostaje jeszcze kwestia uwzględnienia marginesu finansowego na nieprzewidziane wydatki, czy nagłe zmiany kosztów – bo i takie mogą się wydarzyć.

Gdy masz już to wszystko wyliczone, warto pomyśleć jeszcze o dwóch kwestia. Jedna, to czas, jaki jesteś skłonny zainwestować by rozwijać biznes, zanim dojdziesz do punktu, w którym będzie on wychodzić na zero – i lepiej nie popadać tu w hurraoptymizm, często rok czy dwa to dopiero czas rozpędzania się.

Druga kwestia, choć wymieniamy ją dopiero w połowie niniejszego tekstu, jest kluczowa. A chodzi tu o sposób finansowania, o jaki będzie się opierać nasz biznes e-commerce.

Mając te wszystkie informacje i wpisując je w biznesplan, przeanalizuj wszystko jeszcze raz, oceń możliwości, dopracuj poszczególne elementy strategii. Jeśli wszystko gra i masz pewność, że warto w to wejść na dłużej – startuj!

Sklep internetowy – kwestie techniczne

Powyżej opisaliśmy temat od strony niezbędnych punktów biznesowych, jakie należy uwzględnić przy planowaniu nowego biznesu, ale warto by spojrzeć na sprawę także i z innej strony, czyli pod kątem technikaliów oraz doboru form promocji.

Przede wszystkim należy ustalić, z jakich rozwiązań technicznych zamierzasz korzystać. Platform e-commerce jest wiele, ale zasadniczo można je podzielić na trzy grupy.

Pierwsza to oprogramowanie typu SaaS. To rozwiązanie ma o tyle niską barierę wejścia, że nie wymaga wiedzy technicznej. Kwestie związane z hostingiem i utrzymaniem na nim oprogramowania (a także jego rozwojem, aktualizacjami i bezpieczeństwem) bierze na siebie dostawca tego rodzaju usług, a nam pozostaje jedynie opłacać abonament (choć są i takie platformy, na których obowiązuje inny model rozliczeń, na przykład prowizje od sprzedaży). W wielu przypadkach będzie to o tyle dobre rozwiązanie, że wymaga stosunkowo niewielkiego zaangażowania czasowego w porównaniu z innymi typami sklepów internetowych.

Druga grupa to rozwiązania pudełkowe, które instaluje się na własnym serwerze. Są wśród nich zarówno skrypty komercyjne, jak i opensource’owe (również z opcjami płatnego supportu). Teoretycznie może być to opcja tańsza, ale trzeba pamiętać, że wymaga pewnej wiedzy technicznej i stałego doglądania sklepu pod kątem aktualizacji oprogramowania.

Wreszcie trzecia opcja to rozwiązania autorskie. Te dla odmiany wiążą się ze sporymi kosztami wdrożenia, ponieważ wszystko jest budowane od zera, a to wiąże się z koniecznością opłacenia programisty (lub programistów). Z drugiej strony takie podejście daje możliwość tworzenia wszystkiego dokładnie pod kątem potrzeb, co jest sporym atutem, nawet jeśli kosztownym.

A co z promocją?

Na koniec wspomnijmy jeszcze o marketingu. Ten jest oczywiście kwestią niezbędną i warto myśleć po nim już od początku – w szczególności zaś o reklamie w wyszukiwarce oraz w social media. Trzeba jednak brać pod uwagę i to, że SEO działa z opóźnieniem, podczas gdy Google Ads i Facebook Ads pozwalają dotrzeć do klientów niemal natychmiast. Z drugiej strony, jeśli tylko budżet na to pozwoli, warto działania pozycjonerskie rozpocząć jak najwcześniej, aby później procentowały – lub chociaż zadbać o wstępną optymalizację sklepu, aby później nie musieć go przebudowywać.

Poczytaj nieco więcej na temat promocji biznesu online TU.

Wydawać mogłoby się, że prowadzenie e-commerce jest bardzo łatwe, jednak zapominając o opracowaniu podstaw łatwo można zniweczyć swoje plany. Podobnie jak przy innym typie biznesu, podstawa jest właściwe przygotowanie. Niezależnie od skali planowanego biznesu zawsze najlepiej rozpocząć od opracowania strategii. O ile przy małym nowym biznesie nie będzie to bardzo duży projekt, to założenia by sprawdzić rynek, otoczenia, konkurencje i własne zasoby to podstawa na start. Warto więc wiedzieć jak taka strategia faktycznie wygląda.

Tu z pomocą przychodzi szkolenie „Ze strategią łatwiej do celu”, dzięki któremu nauczysz się jak właściwe samodzielnie opracować swoją strategię rynkową.

Bezpłatna konsultacja
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 3; średnia: 5,00)

Przeczytaj również

 • prompty do ChatGPT

  Jak tworzyć efektywne prompty do ChatGPT?

  Prompty do ChatGPT mowy trend czy konieczność? Umiejętność skutecznego komunikowania się z narzędziami takimi jak ChatGPT wydaje się by banalna. Często jednak dostajemy od Klientów informacje, że nie dostają za dobrych odpowiedzi.

  Czytaj dalej
 • generatory tekstu AI

  3 najlepsze generatory tekstu AI do pisania artykułów

  Generatory tekstu AI stają się niezwykle wspierającym narzędziem dla twórców treści i marketerów w dostarczaniu wysokiej jakości materiałów. Niezależnie od tego, czy chodzi o tworzenie angażujących artykułów, optymizację treści pod kątem SEO, czy nawet generowanie kreatywnych pomysłów, generator tekstu AI odgrywa istotną rolę w usprawnianiu procesów twórczych. Ze względu na ciągły rozwój technologii, wybór odpowiedniego narzędzia może mieć znaczący wpływ na produktywność i jakość tworzonych treści.

  Czytaj dalej
 • Warsztaty AI dla firm

  Warsztaty AI dla firm - dlaczego warto szkolić się ze sztucznej inteligencji

  Znajomość i zastosowanie sztucznej inteligencji jest nie tylko atutem konkurencyjnym, ale wręcz koniecznością dla przedsiębiorstw na różnych etapach rozwoju. Warsztaty AI dla firm zaowocuje nie tylko zdobyciem strategicznej przewagi, ale także optymalizacją procesów i zwiększeniem efektywności operacyjnej. Biorąc pod uwagę szybki rozwój technologii i jej wpływ na różne sektory gospodarki, zdobycie umiejętności w tym obszarze jest fundamentalne dla zespołów dążących do innowacji i przekształceń.

  Czytaj dalej
 • Asystent AI

  Asystent AI - rewolucja w codziennych zadaniach

  Asystent AI staje się w ostatnich miesiącach niezastąpionym narzędziem, rewolucjonizującym sposób, w jaki pracujemy. Wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym modeli takich jak GPT 4o, umożliwia automatyzację i optymalizację procesów. Wpływa to na zwiększenie efektywności i produktywności w wielu dziedzinach życia i sektorach gospodarki.

  Czytaj dalej