Kamila Kierzek Kamila Kierzek-Mechło,

Prawo w wykorzystaniu sztucznej inteligencji

Jak wygląda prawo w wykorzystaniu sztucznej inteligencji to częsta zagwozdka marketerów, managerów a także prawników. Sprawdź co już wiemy.  

Prawo w wykorzystaniu sztucznej inteligencji

Prawo w wykorzystaniu sztucznej inteligencji a obecne regulacje

AI stała się nieodzowną częścią naszego codziennego życia, od systemów rekomendacji towarów w sklepach internetowych, przez treści na blogach i social mediach, po zaawansowane narzędzia do analizy. Marketerzy codziennie wdrażają do swojej pracy coraz więcej rozwiązań opartych o AI.

Wszystkie te technologie wymagają jednak odpowiednich regulacji prawnych, aby zagwarantować ich bezpieczne i etyczne wykorzystanie.

Rozwijająca się technologia AI przynosi wiele korzyści, ale jednocześnie stawia przed nami wiele wyzwań w kontekście prawa jak:

 • zgodność z przepisami i standardami technologii AI
 • regulacje wewnętrzne dotyczące obsługi i ochrony danych przez systemy AI
 • weryfikacja zadań wykonanych przez AI
 • edukacja pracowników i współpracowników z zakresu technologii AI
 • kwestie etyczne związane z zastosowaniem AI

Kluczowe aspekty prawne – ustawa o prawie autorskim

W ujęciu prawnym najważniejsze pytanie dotyczy tego, czy dzieło jakie tworzymy w narzędziu AI jest utworem. W Polsce obowiązuje bardzo rozwinięta i szczegółowa ustawa o prawie autorskim. I w ujęciu tej ustawy można jasno przyznać, że dzieło stworzone przez AI nie jest dziełem w ujęciu prawa.

Ochrona praw autorskich dotyczy wyłącznie dzieł stworzonych przez ludzi, co implikuje, że sztuczna inteligencja, podobnie jak zwierzęta czy siły natury, nie może być uznawana za twórcę w tym kontekście.

Ustalenie, że tylko człowiek może być twórcą utworu, jest powszechnie akceptowane w systemach prawnych większości krajów. Niemniej jednak rosnące postulaty dotyczące objęcia ochroną prawa autorskiego dzieł sztucznej inteligencji stają się coraz bardziej popularnym tematem dyskusji.

Naruszenia praw autorskich przez AI

Jednak w codziennym funkcjonowaniu działań opartych o AI należy także zadać pytanie czy utwory stworzone przez sztuczną inteligencję naruszają prawa autorskie.

W polskim prawie autorskim jasno stwierdza się, że utwór może stworzyć tylko człowiek. Oznacza to, że dzieło stworzone przez AI nie jest utworem w rozumieniu tego prawa. Więc nie przysługują mu prawa autorskie. W praktyce oznacza to, że ani twórcy narzędzi AI, ani użytkownicy nie mają praw autorskich do takich dzieł.

Chociaż AI nie może stworzyć własnego dzieła, może jednak naruszyć prawa autorskie innej osoby. W szczególności, AI może stworzyć dzieło będące przeróbką już istniejącego utworu, co może stanowić naruszenie praw autorskich.

Wykorzystanie przeróbki stworzonej przez AI jest możliwe, ale wymaga posiadania licencji od rzeczywistego twórcy utworu pierwotnego. Przed korzystaniem z takiej przeróbki, należy sprawdzić warunki licencji oraz ewentualne ograniczenia związane z jej wykorzystaniem.

Prawo w wykorzystaniu sztucznej inteligencji a regulacje narzędzi AI

Regulaminy narzędzi AI mogą zawierać postanowienia ograniczające zakres korzystania ze stworzonych za ich pomocą dzieł. Przed korzystaniem z danego narzędzia AI, warto dokładnie zapoznać się z jego regulaminem.

Prawo w AI to skomplikowana dziedzina, która wymaga ciągłego monitorowania i aktualizacji wiedzy. Kluczowe aspekty prawne dotyczące AI obejmują kwestie związane z prawem autorskim, odpowiedzialnością za decyzje podjęte przez AI, a także etyką w AI. Przy korzystaniu z narzędzi AI, ważne jest, aby znać swoje prawa i obowiązki oraz zrozumieć, jakie są ograniczenia tych narzędzi.

AI Act – nowy rozdział w prawie AI

AI Act to nowy rozdział w prawie AI, który ma na celu zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa. Jednocześnie umożliwić rozwój innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Ten nowy akt prawny obejmuje takie kwestie jak odpowiedzialność za decyzje podjęte przez AI, ochrona prywatności i danych osobowych, a także zasady etyki w AI. O tym nieco więcej pisaliśmy już w artykule: AI Act https://buzzcenter.pl/ai-act/

Prawo a bezpieczeństwo

Mimo że prawo nie blokuje nam codziennego korzystania z rozwiązań AI i wykorzystywania ich w swojej pracy warto przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie danych. Dzieląc się np. z chatem GPT czy innymi narzędziami danymi należy pamiętać, że działa to na zasadzie otwartego źródła i dane te mogą zostać wykorzystane do dalszej nauki. Obecne wersje ChatGPT nie gwarantują poufności i mogą wypłynąć przy kolejnych zapytaniach. Prawo w wykorzystaniu sztucznej inteligencji należy analizować i interpretować w każdym przypadku osobno.

Decydując się na użycie rozwiązań AI warto zapoznać się z regulaminami konkretnych narzędzi. Następnie polecamy zweryfikować w jakim stopniu można wykorzystać te rozwiązania. Często zależne jest to też od tego jaką licencję na dane narzędzia mamy.

Trzecim kluczowym elementem związanym z bezpieczeństwem korzystania z AI jest regulamin wewnątrz organizacji. Jeżeli firma decyduje się na wdrożenie rozwiązań w codziennej pracy warto już teraz rozpocząć pracę nad regulacjami firmowymi, które będzie używać w pracy.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 5; średnia: 5,00)

Przeczytaj również

 • LLM

  Czym są LLM?

  Duże modele językowe (LLM) to zaawansowane systemy sztucznej inteligencji, które przetwarzają, rozumieją i generują tekst przypominający ludzki. Szkolone są na obszernych zbiorach danych, często zawierających miliardy słów z różnych źródeł. co czyni je kluczowym narzędziem w dziedzinie przetwarzania języka naturalnego.

  Czytaj dalej
 • AI dla Managerów

  AI dla managerów. Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w biznesie

  AI dla managerów jako nowy trend rozwoju firm. W obecnych czasach, kiedy cyfryzacja i praca na danych odgrywają coraz większą rolę, programy oparte na sztucznej inteligencji, stają się nieocenionym wsparciem dla rozwoju firm i podnoszenia ich efektywności operacyjnej. Stosowanie narzędzi AI, przykładowo ChatGPT, pozwala przedsiębiorstwom zdobyć przewagę nad konkurencją dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i usprawnieniu procesów zarządzania.

  Czytaj dalej
 • Midjourney v6 – wyczekiwana nowa wersja jest już dostępna

  Wersja 6 Midjourney wprowadza kilka kluczowych ulepszeń, w tym wyższą rozdzielczość obrazów (2048x2048 pikseli), lepsze przetwarzanie języka naturalnego dla bardziej dokładnych i realistycznych obrazów, większą kontrolę nad wariantami obrazów, ulepszone generowanie rąk, możliwość tworzenia modeli 3D i filmów z tekstu.

  Czytaj dalej
 • ISO 42001 w AI

  ISO 42001 w AI

  Nowe wytyczne dla firm korzystających z AI w oparciu o normę ISO. Zapoznaj się z rekomendacjami, by dowiedzieć się jak wdrożyć je w swoim biznesie.

  Czytaj dalej